پرسش و پاسخ

سوالات متداول

بیمه عمر یعنی چه ؟

بیمه عمر یا بیمه زندگی؛ قراردادی است که به موجب آن بیمه گذار متعهد است تا در سر رسیدهای معین حق بیمه را پرداخت نموده و بیمه گر نیز متعهد است تا در صورت فوت و یا حیات شخص بیمه شده (بسته به نوع بیمه نامه) سرمایه بیمه را به صورت یکجا یا مستمری به ذینفعان بیمه نامه بپردازد.

بیمه نامه چیست؟

بیمه نامه ، قراردادي بين بيمه گر و بيمه گذار و به امضاي بيمه گر است كه شامل بيمه عمر و سرمايه گذاري بوده و بر اساس پيشنهاد كتبي بيمه گذار (که جزء لاينفک قرارداد مي باشد)  و ضمائم احتمالي آن، شرايط عمومي و شرايط خصوصي مندرج يا منضم به قرارداد منعقد مي گردد.

در صورتیکه بیمه شده و بیمه گذار شخصی واحد نباشند، رضایت کتبی بیمه شده و در مورد بیمه شده ایکه اهلیت قانونی نداشته باشد، موافقت ولی یا قیم او برای اعتبار بیمه نامه، ضروری است و در غیر این صورت، بیمه نامه باطل است.

بیمه گر کیست؟

بیمه گر ، شرکت بیمه پاسارگاد (سهامی عام) می باشد که مشخصات آن در بیمه نامه قید شده و پرداخت غرامت ناشی از خطر موضوع بیمه را طبق شرایط مقرر در بیمه نامه به عهده می گیرد.

بیمه گذار کیست؟

بیمه گذار ، شخصی حقیقی یا حقوقی است که مشخصات وی در بیمه نامه قید گردیده و عهده دار پرداخت حق بیمه است و به عنوان صاحب بیمه نامه در قبال بیمه گر شناخته می شود.

بیمه شده کیست؟

بیمه شده ، شخصی است که احتمال تحقق خطر یا خطرات مشمول بیمه برای او موجب انعقاد بیمه نامه گردیده و حوادث فوت یا حیات او موضوع قرارداد بیمه است و سن، وضع سلامتی و شغل او اساس محاسبه حق بیمه را تشکیل می دهند.

ذینفع کیست؟

ذینفع ، شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که بیمه نامه به نفع آنها منعقد شده و مشخصات آنان در بیمه نامه ذکر گردیده است و در حقیقت منافع مادی حاصل از بیمه نامه برای آنان پیش بینی گردیده است.

** در صورت عدم تعيين ذينفع در صورت فوت بيمه شده، وراث قانونی ايشان و در صورت عدم تعيين ذينفع در صورت حيات بيمه شده، خود شخص بيمه شده به عنوان ذينفع تعيين می گردند.

حق بیمه چیست؟

حق بیمه ، وجهی است که بیمه گذار در مقابل تعهدات بیمه گر می پردازد. (در بیمه های عمر اشکال مختلفی برای پرداخت آن اعم از یکجا، سالانه، شش ماهه، سه ماهه و اقساط ماهانه، وجود دارد. در همه انواع بیمه ها، پرداخت حق بیمه شرط لازم برای جاری شدن تعهدات بیمه گر است و در واقع بدون پرداخت حق بیمه، تعهدی برای بیمه گر وجود ندارد و بیمه نامه از درجه اعتبار ساقط است.)

سرمایه بیمه چیست؟

سرمایه بیمه ، وجهی است که به عنوان منافع، در بیمه نامه به طور کامل مشخص شده و به اقتضای تحقق ریسکی که در آن پیش بینی شده، اعم از فوت یا حیات، پرداخت می شود. سرمایه بیمه عمر به دو صورت یکجا و یا مستمری قابل پرداخت بوده که به شکل های مختلفی مانند ثابت یا افزایشی تعیین و تعریف می شود.

سرمایه بیمه فوت و حیات چیست؟

سرمايه بيمه فوت : عبارت است از مجموع سرمايه فوت بيمه نامه در هر سال بيمه اي (با  احتساب تعديلات) و اندوخته سرمايه گذاري تشكيل شده تا زمان فوت.

سرمايه بيمه حيات : عبارت است از اندوخته سرمايه گذاري بيمه نامه در انتهاي مدت بيمه نامه.

اندوخته سرمایه گذاری چیست؟

اندوخته سرمایه گذاری ، مبلغي است که هر ساله پس از کسر حق بيمه پوششهاي بيمه اي و ساير هزينه ها از حق بيمه پرداختي بيمه گذار، تشكيل و با اندوخته سرمايه گذاري دوره هاي قبل، و همچنين تخصيص سود روزشمار انباشته مي گردد.

ارزش بازخریدی چیست؟

ارزش بازخرید ، بازخرید راهی است برای پایان دادن به قرارداد قبل از موعد اتمام دوره آن است و بر اساس آن، بیمه گذار حق دارد بیمه نامه را طبق محاسبه ای که از طرف شرکت به عمل خواهد آمد، بازخرید نماید. بیمه گر نیز مکلف است که ارزش بازخرید بیمه نامه را پس از کسر هزینه های انجام شده با رعایت شرایط بیمه نامه صادره پرداخت نماید.

مقررات با خرید در مورد بیمه نامه هایی اعمال می شود که دارای اندوخته سرمایه گذاری است و در تعیین مبلغ بازخرید هزینه های مستهلک نشده بیمه گر از اندوخته ریاضی قراردارد کسر می شود.
ارزش بازخرید بیمه عمر و تأمین آتیه در سالهای اول تا پنجم به علت کسورات بیمه و هزینه های بیمه گری کمتر از مبلغ پرداخت شده می باشد و در سال ششم و بعد از آن معادل 100درصد اندوخته سرمایه گذاری پس از کسر هزینه های وصول نشده خواهد بود.

ارسال تیکت

پاسخ شما یافت نشد؟ فقط از ما بپرسید!

[contact-form-7 id="836"]
×

Powered by WhatsApp Chat

× ارتباط در واتساپ